2017 High School Rankings

This list is compiled by Nick Hunter at the MGA, who can be reached at nhunter@mngolf.org
Report Scores

Last Update: Monday, June 12, 2017

Rank Name Grade Team Move
1 Ben Sigel Senior Minnetonka -
2 Derek Hitchner Junior Blake -
3 Reece Sanders Senior Blake -
4 Paul Stankey Senior Providence Academy -
5 Ben Frazzini Senior Wayzata -
6 Connor Glynn Sophomore Waconia -
7 Jack Ebner Senior Edina 1
8 Parker Anderson Senior Stillwater 1
9 Caleb VanArragon Sophomore Blaine 2
10 Trey Fessler Sophomore St. Michael-Albertville 1
11 Brady Madsen Senior MACCRAY 1
12 Lincoln Johnson Junior Chaska -
13 Nick Dittrich Junior Hastings -
14 Tristan Nelko Junior Wayzata -
15 Van Holmgren Senior Wayzata 2
16 Gunnar Broin Freshman Minnetonka 2
17 Muzzy Donohue Sophomore St. Thomas Academy 1
18 Sawyer Bailey Junior Minnetonka 1
19 Clay Kucera Senior Chaska 4
20 Ian Murray Senior Blake -
21 Ben Warian Freshman Hill-Murray -
22 Lincoln Cizek Junior Holy Family 3
23 Carson Haley Sophomore Mankato East 1
24 Matthew Garside Sophomore Totino-Grace 11
25 Brady Arnett Sophomore St. Thomas Academy 1
26 Austin Janski Senior Annandale -
27 Miles McCarthy Senior Minnetonka 4
28 Brennan Rothgarn Junior Lake City 1
29 Brett Reid Eighth Community Christian 1
30 Taylor Zack Senior St. Michael-Albertville -
31 Christian Labrador Freshman St. Michael-Albertville -
32 Drew O’Hern Senior St. Paul Academy -
33 Carson Wooters Senior St. Michael-Albertville 4
34 Cecil Belisle Sophomore Red Wing 1
35 Cole Jahnke Junior Stillwater 3
36 Colin O’Hern Senior St. Paul Academy 2
37 Brock Bliese Junior Mounds Park Academy 2
38 Ian Mackenzie-Olson Senior Wayzata 8
39 Campbell Morrison Junior Blake 1
40 Max McGlade Senior Lakeville North 4
41 Preston Kopel Senior Foley 1
42 Tanner Sperling Senior Lakeville South 1
43 Jack Richardson Senior East Ridge 6
44 Connor Humble Senior Rosemount 1
45 Tommy Braaten Senior Blooming Prairie 8
46 Justin Tanquist Senior Chanhassen 5
47 Connor Jensen Senior Waconia 3
48 Esten Stensrud Senior Minnewaska -
49 Nick Brann Senior Edina 8
50 Levi Hauser Senior Willmar 8
51 Jacob Zosel Senior Morris Area -
52 Luke Doolittle Senior Eastview 8
53 Will Odland Senior Alexandria 4
54 Dylan Kolquist Senior Hermantown 4
55 Matt Armstrong Sophomore Eden Prairie 8
56 Sam Berghult Senior Edina 5
57 Michael Sauro Junior Champlin Park 5
58 Parker Schurhammer Junior Lake City 4
59 Ben Unruh Junior Detroit Lakes 12
60 Jack Michel Senior Holy Family 6
61 Tyler Muschewske Junior Holy Family 4
62 Brock Winter Sophomore Stillwater 7
63 Matt Berning Junior Mounds Park Academy 4
64 Andrew Wall Senior Owatonna 9
65 Andy Larson Junior Elk River 3
66 Jack Peterson Senior White Bear Lake -
67 Ryan Paskey Junior Detroit Lakes 4
68 William Moore Senior Lakeville South 4
69 Will Freeman Sophomore St. Cloud Cathedral 12
70 Jack Rowe Junior St. Thomas Academy 3
71 Nick Haffley Senior Hutchinson 11
72 Ben Johnson Senior Andover 12
73 Jackson Fluck Senior Becker 1
74 Mason Mages Senior BOLD 1
75 Gavin Cronkhite Freshman Lakeville South 12
76 Jaden Kallhoff Senior Lac Qui Parle Valley 7
77 Alex Pries Junior Chaska -
78 Glavine Schugel Freshman New Ulm -
79 Dawson Wills Junior Chaska 9
80 Max Labine Senior St. Cloud Cathedral 1
81 Ben Hicks Junior Chanhassen 15
82 Peder Larson Senior Wayzata 17
83 Henry May Sophomore St. Thomas Academy 3
84 Derek Odlund Senior Forest Lake 12
85 Will Frazier Sophomore Eastview 15
86 Ben Laffen Junior Sleepy Eye United 5
87 Ben Corbid Junior Stillwater 4
88 Brandon Nelson Senior Litchfield 3
89 Nate Deziel Junior East Grand Forks 3
90 Regan Steen Senior Moorhead 14
91 Thomas Overgaard Sophomore Chisago Lakes 3
92 Carter Czichotzki Senior Moorhead 15
93 Logan Xiong Junior Minneapolis North 4
94 Pat Ravn Senior South St. Paul 4
95 Isaac Burgess Junior Minnewaska 2
96 Wyatt Blomseth Junior Detroit Lakes 1
97 Alex Allen Sophomore Monticello 5
98 Andrew Boemer Freshman St. Thomas Academy 1
99 Alex Schwab Senior Moorhead 5
100 Jack Johnson Freshman Chaska 2
Rank Name Grade Team Move
1 Stephanie Herzog Senior Red Wing -
2 Grace Kellar Senior Edina -
3 Sophia Yoemans Sophomore Red Wing 1
4 Anni Heck Senior Visitation 1
5 Megan Welch Junior Lakeville North 1
6 Leah Herzog Sophomore Red Wing 1
7 Ashlyn Guggisberg Senior Minnewaska -
8 Alex Stone Senior Pequot Lakes 1
9 Maddy Messin Senior Forest Lake 1
10 Alayna Eldred Junior Osakis 2
11 Lexi Geolat Senior Lake City 2
12 Hanna Morin Junior Buffalo 1
13 Kiera Smith Senior Heritage Christian Academy 1
14 Molly Stevens Sophomore Northfield -
15 Isabella McCauley Seventh Simley 1
16 Jaycee Rhodes Freshman Visitation 1
17 Isabelle Ouyang Senior Edina 2
18 Sophie Gray Junior Legacy Christian Academy -
19 Maddie Herzog Junior Detroit Lakes -
20 Lexi Partington Junior Winona 1
21 Olivia Matzke Senior Lake City 1
22 Joanna Kim Junior Edina 1
23 Ava Wallerich Freshman Lake City 1
24 Hannah Kohls Senior Forest Lake 5
25 Camille Kuznik Eighth Orono -
26 Nicole Miller Senior Eden Prairie 6
27 Maija Tanberg Junior Forest Lake 8
28 Abby Schramel Senior Detroit Lakes 2
29 Lidia Wallerich Senior Lake City 2
30 Emma Welch Eighth Lakeville North 6
31 Bridget Amundson Senior Alexandria 3
32 Heidi Guttormson Senior Minneota 2
33 Sofia Morin Freshman Buffalo 2
34 Grace Zumwinkle Senior Breck 1
35 Amelia Simonds Junior Breck 1
36 Ally Tiedeman Junior Crookston -
37 Julia Hall Senior Hopkins -
38 Callie Wersal Senior Springfield -
39 Grace Miller Junior Fillmore Central -
40 Morgan Kranz Senior Sauk Centre 1
41 Jordan Wurm Senior Buffalo 1
42 Alayna Simonds Junior Breck 1
43 Taylor Christianson Senior Blooming Prairie 3
44 Aayushi Sarkar Freshman Woodbury 3
45 Annika Wellman Senior Chanhassen 1
46 Alissa Carlson Senior Chanhassen 1
47 Iyanna Hutchinson Sophomore St. Paul Central 1
48 Sarah Rutzick Senior Eagan 1
49 Megan Munneke Junior Champlin Park 3
50 Alex Nutter Senior LaCrescent 1
51 Madi McGinty Sophomore Minnewaska 5
52 Rachel Halvorson Freshman Lac Qui Parle Valley 8
53 Ana Schwarz Junior Marshall 1
54 Molly Ploetz Senior Cretin-Derham Hall 1
55 Madison Scheevel Sophomore Fillmore Central 1
56 Kenzie Wenberg Sophomore International Falls 1
57 Gretchen McDonald Senior Rosemount -
58 Hannah Bruns Junior Roseville -
59 Erika Olson Senior Spring Lake Park -
60 Janice Kim Freshman Edina 10
61 Emily Doeden Sophomore Park Christian 1
62 Emily Kratz Junior Edina 8
63 Anna Amos Senior St. Peter -
64 Josalynn Abbott Freshman Eagan -
65 Kristen Lilya Senior North Woods 1
66 Grace Hillemeier Junior Byron 2
67 Victoria Graens Senior Minneapolis Southwest 6
68 Hannah Johnson Senior Two Harbors 3
69 Maddi Nichols Senior Crookston -
70 Abbie Kelm Junior Bemidji 2
71 Annika Klein Senior Chanhassen 4
72 Sydney Regalado Junior Rosemount 10
73 Amy Burnham Freshman Wayzata 8
74 Abby Benson Senior Jackson County Central 1
75 Shelby Busker Freshman Detroit Lakes 8
76 Bailey Klause Senior Redwood Valley 1
77 Olivia Peterson Sophomore Marshall 6
78 Kendall Olsen Sophomore Edina 1
79 Lauren Stockmoe Senior Alexandria 1
80 Kaylee Gossen Junior Marshall 6
81 Natalie Nelson Junior Minnetonka -
82 Kelly Schultz Senior Winona 6
83 Jennifer Galloway Senior Maple Grove 5
84 Catherine Monty Freshman Stillwater 6
85 Sydney O'Neal Senior Stillwater 6
86 Paetyn Levis Junior Rogers -
87 Margie Johnston Junior Breck -
88 Lauren Tschider Junior Detroit Lakes 1
89 Ally Loiselle Junior Shakopee 9
90 Heidi Schultz Junior Mille Lacs 1
91 Hallie Greenberg Junior Wayzata 2
92 Annika Dumoulin Senior New Prague 8
93 Maddie Wethington Sophomore Blake 2
94 Megan Secrist Senior Rogers 3
95 Alexa Weber Senior Lakeville South 3
96 Nicole Nelson Junior Annandale 11
97 Ireland Lambrecht Senior Belle Plaine 11
98 Olivia Wright Sophomore International Falls 3
99 Anna Roesler Senior Mounds View 3
100 Shelby Kieffer Senior Armstrong 6
6550 York Avenue South, Suite 211 • Edina, MN 55435 • (952) 927-4643 • (800) 642-4405 • Fax: (952) 927-9642
© 2014 Minnesota Golf Association. All Rights Reserved